portakal çeşitleri


Fukumato erken olgunlaşan, düzgün kabuk yapısına ve parlak renge sahip olan portakal çeşididir. Hasat dönemi Ekim ayı ortasında başlar Aralık ayının sonuna kadar devam eder.


Navelina erken olgunlaşan kabuk yapısı kalın, oval şekle sahip portakal çeşididir. Hasat dönemi Ekim ayı ortasında başlar Aralık sonuna kadar devam eder.


Spring Navel, sulu ve lezzetli meyvesi ile sofralık ürünler arasında tercih edilen portakal çeşididir. Aralık ayının sonlarında hasat edilebilir.


Navelate, meyve kabuğu ince, düzgün fakat zor soyulan bir portakal çeşididir. Meyvesinin lezzetli olması, dayanıklı bir çeşit olması ve geç hasat dönemi nedeniyle tercih edilir.Hasat dönemleri Ocak-Şubat aylarıdır.


Lanelate, meyve suyunda az miktarda limonin bulunan lezzetli bir portakal çeşididir. Ağaç üzerinde uzun süre kalabilir, dayanıklıdır. Hasat dönemleri Ocak-Şubat aylarıdır.


Cara Cara, iç renginin kırmızı olması, yapısının sulu ve lezzetli olması nedeniyle pazarda oldukça değerli bir portakal çeşididir. Aralık ayında olgunlaşır, Mart ayına kadar hasat edilebilir.


Valencia, küçük meyve çapına sahip, sulu ve aromalı portakal çeşididir. Hem sulu olması hem hasat dönemi nedeniyle hem sofralık olarak hem de sanayi de tüketimine uygundur. Şubat ayında olgunlaşır, Nisan ayına kadar hasat edilebilir.